ACASĂ / ARTICOLE / SPORT / Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018 (Columbia – Anglia)

Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018 (Columbia – Anglia)

Campionatul Mondial de Fotbal Rusia
Columbia – Anglia 1-1 (3-4)

Sursa: Twitter Fifa World Cup

ECHIPE

Columbia: Ospina – Mojica, Mina, D. Sanchez, Arias (116, Zapata) – Lerma (61, Bacca), C. Sanchez (79, Uribe), Barrios, Cuadrado, Quintero (88, Muriel) – Falcao
Antrenor: Jose Pekerman

Anglia: Pickford – Walker (113, Rashford), Stones, Maguire – Young (102, Rose), Henderson, Dele Alli (81, Dier), Lingard, Trippier – Sterling (88, Vardy), Kane
Antrenor: Gareth Southgate

Au marcat in timpul regulamentar: KANE (57′ – penalty) / Y. MINA (90’+3′)

Au marcat de la 11m: Falcao, Cuadrado, Muriel / Kane, Rashford, Trippier, Dier

Englezii au rupt blestemul

Anglia completează tabloul echipelor calificate în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018. „Insularii” s-au impus în „optimi” în fața Columbiei, la loviturile de departajare, într-un meci disputat marți seară, la Moscova. După 90 de minute de joc, tabela de marcaj a indicat scorul de 1-1, rezultat care s-a menținut și după disputarea celor două reprize de prelungiri.
După o primă repriză încrâncenată, în care columbienii s-au arătat foarte nervoși și Barrios a fost iertat de eliminare după ce și-a lovit un adversar fără minge, englezii au deschis scorul în minutul 57. Carlos Sanchez l-a faultat pe Kane în propriul careu și arbitrul americanMarfk Geiger a dictat penalty, în ciuda protestelor vehemente ale sud-americanilor. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de același Kane.
Când puțini se mai așteptau, columbienii au reușit să egaleze în cel de-al treilea minut suplimentar al partidei, prin Mina, și au dus astfel meciul în prelungiri. Cum în cele două reprize nu s-a mai marcat, echipa calificată în „sferturi” a fost desemnată în urma executării loviturilor de departajare. Unde șansa a părut inițial să-i surâdă Columbiei, după ce englezul Henderson a ratat, dar apoi Uribe și Bacca au irosit penalty-urile, iar Anglia a reușit, în sfârșit, să rupă blestemul loviturilor de la 11 metri, după trei turnee finale în care a fost eliminată la această loterie.