Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018
Grupa H
Senegal – Columbia 0-1
ECHIPE
Senegal: K. N’Diaye – Gassama, Sane, Koulibaly, Sabaly (74, Wague) – Sarr, Kouyate, Gueye, Mane – Keita Balde (80, Konate), Niang (86, Sakho).
Antrenor: Aliou Cisse
Columbia: Ospina – Arias, D. Sanchez, Mina, Mojica – Uribe (83, Lerma), C. Sanchez – Cuadrado, Quintero, J. Rodriguez (31, Muriel) – Falcao (89, Borja).
Antrenor: Jose Pekerman
Au marcat: Mina (74)
Cartonașele îi trimit pe senegalezi acasă!
Penultima grupă intrate în „decisive” la Campionatul Mondial 2018 din Rusia a fost Grupa H. Joi, la amiază, s-au întâlnit în ultima rundă din această serie Senegal și Columbia, la Samara, Polonia și Japonia, la Volgograd.
Înaintea acestor confruntări, pentru cele două locuri calificante în „optimi” erau în cărți trei echipe: Senegal (4 puncte), Japonia (4 puncte) și Columbia (3 puncte). Doar Polonia, învinsă în ambele jocuri disputate până acum la Mondial, juca numai pentru palmares.
Columbia a reușit să învingă Senegalul grație golului înscris de Mina în minutul 74 și să se califice în „optimi”. Deși au același număr de puncte și golaveraj ca japonezii, africanii sunt nevoiți să plece acasă din cauză că jucătorii lor au încasat mai multe cartonașe decât asiaticii!.
MUGUR BĂILEȘTEANU
Citarea se poate face în limita a 300 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral articolele purtătoare de Drepturi de Autor din cadrul IndependentaRomana.ro sau al revistei INDEPENDENȚA ROMÂNĂ – INDEPENDENȚA PRIN CULTURĂ fără acordul Fundaţiei literar-istorice "Stoika". Pentru mai multe detalii, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa info@independentaromana.ro